Almanya Ekonomisi Yüzde 2,2 Küçüldü

Koronavirüsü salgını dünya ekonomilerini etkilemeye devam ediyor. Almanya ekonomisinde bu yılın ilk üç ayında yüzde 2,2 küçülme yaşandı. Ülkede meydana gelen bu küçülme 2009 yılından bu yana en büyük çeyreklik düşüş olarak kayıtlara geçti.

Koronavirüs salgını dünya ekonomisini sarsmaya devam ediyor. Salgın nedeniyle dünyanın her yerinde önlemler alınırken, bu durum ise rakamlara yansıdı. Almanya ekonomisinin bu yılın ilk üç ayında yüzde 2,2 küçülme meydana geldi. Almanya’da yaşanan bu küçülme 2009 yılından bu yana en büyük çeyreklik düşüş olarak kayıtlara geçti. Almanya’nın bu durumdan çıkması için gerekli adımlar atılıyor. Bazı dükkanlar ve mağazalar açılırken, futbol maçları ise seyircisiz olarak başladı.

Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden birisine sahip olan Almanya’nın yanı sıra Fransa’da yüzde 5,8’llik, İtalya’da ise 4,7’lik bir düşüş gerçekleşti. Almanya’da bu denli bir düşüş yaşanmamasının nedeni olarak yaklaşık 15 eyaletin fabrikaların ve şantiyelerin açık kalmasına izin verme kararının yanı sıra hükümet tarafından eşi benzeri görülmemiş bir kurtarma paketinden kaynaklandığı belirtildi.

Almanya ekonomisinde yüzde 2,2 küçülme yaşandı.

Ekonomi Derinden Sarsıldı

Almanya’da yılın ikinci çeyreğinde, koronavirüs salgını sonrası tüm etkilerin belirgin hale gelmesi nedeniyle daha derin bir düşüş beklenmektedir. Almanya’da virüs salgını sonrası tüketici harcamaları ciddi anlamda düştü. Hükümet birçok alanda kurtarma paketleri açıkladı. Küresel ticaretin neredeyse durma noktasına geldiği dünyada, ekonomi derinden sarsıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir