• ALTIN (TL/GR)
  458,28
  % 0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6604
  % 0,43
 • € EURO
  8,9115
  % 0,04
 • £ POUND
  9,7897
  % 0,52
 • ¥ YUAN
  1,1246
  % 0,65
 • РУБ RUBLE
  0,0981
  % -1,04
 • BITCOIN
  82160,519
  % 1,76
 • BIST 100
  1.124,17
  % 0,41

Ruhsat Alma Süreleri İstanbul’da Kısalıyor

Ruhsat Alma Süreleri İstanbul’da Kısalıyor

Ruhsat alma süreleri için yeni adımlar atılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yatırımcıları İstanbul’a çekmek için attığı adımlara bir yenisini ekliyor. Bu kapsamda ruhsat verme süreleri kısaltılarak yerli ve yabancı yatırımcıların İstanbul’a güvenini arttırmayı amaçlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul Yatırım Ajansı (İYA) ve Zabıta Daire Başkanlığı Ruhsat ve Denetim Şube Müdürlüğü, gerek yurtdışı gerek yurtiçi yatırımlara rehberlik ederek İstanbul’da iş kurmada kolaylık sağlıyor. Proje çerçevesinde fabrika kurulumu gibi Birinci Sınıf Gayrisıhhî Müesseselere, 5 iş günü içinde yer seçimi ve tesis kurma izni, deneme izni veya açılma ruhsatı verilebilecek. Akaryakıt ve/veya LPG/LNG/CNG otogaz satış istasyonları, açık ve kapalı otopark işletmeleri en seri şekilde ruhsatlandırılacak. Ayrıca, diğer tüm iş yerleri ile ilgili rehberlik hizmeti sunularak, yetkili idarenin ilçe belediyesi olduğu durumlarda gerekli yönlendirmeler yapılabilecek.

5 İŞ GÜNÜ İÇİNDE VERİLECEK

Projenin asıl amacı, en uygun yere yatırım yapılmasını sağlayarak, tüm yatırımcılara eşit, adil ve tarafsız bir şekilde hizmet vermek. İBB Zabıta Daire Başkanı Engin Ulusoy, “Birinci Sınıf Gayrisıhhî Müesseselerde yatırım için gerekli evrakın tamamlanması halinde Yer Seçimi ve Tesis Kurma İzni, Deneme İzni veya Açılma Ruhsatı 5 iş günü içinde verilecek. Bu sayede hem işverenin hem de çalışanın yüzü gülecek. Yatırımlar için en kısa zamanda en doğru sonuçlar alınarak İstanbul’da istihdamın önü açılacak” diye konuştu.

ULUSLARARASI YATIRIMCILAR ÇEKİLECEK

İBB İstanbul Yatırım Ajansı CEO’su Nihat Narin, İstanbul’da en baştan yeterli bilgiyle yatırım sürecinin doğru başlatılacağını belirtti. Narin, “Türkiye ve İstanbul’un hak ettiği uluslararası yatırımcıları şehrimize yeniden kazandırmak istiyoruz. Öncelikli çalışmalarımız, İBB’nin İstanbul’da başlattığı değişim ve dönüşüm çalışmaları kapsamında yabancı yatırımcıların şehrimize olan güvenini yükseltme amaçlı. Bu kapsamda, “Türkiye’de İş ve Yatırım Ortamını Dünya İş Yapma Endeksine Göre Değerlendiren Raporları”na olumlu yansıyacak çalışmalarımızı başlattık. Amacımız, İstanbul’da ve Türkiye’de yatırım yapılabilirlik ölçütlerinin karşılanmasının yolunu açmak. Dolayısıyla vatandaşlarımıza ekonomik istikrar, yüksek refah düzeyi ve istihdam konularında en iyi şekilde hizmet edebilmek” diye ifade etti.

Yakın zamanda hayata geçecek bu proje ile yerli ve yabancı yatırımcılara önce bilgi vererek yatırım sürecini başlatılacak ve İYA bünyesinde yönlendirme ve koordinasyonun hızlı sağlanabilmesi için Ruhsat ve Denetim Müdürlüğünden personelle birlikte çalışılacak. İstihdam Ofisi ile koordineli olarak yürüyecek olan projede, Ruhsat ve Denetim Şube Müdürlüğü bünyesinde istihdam başvuru noktası oluşturularak, yatırımcıya uygun nitelikte personel yönlendirilmesi de yapılabilecek. Tüm işyeri sahipleri kendi taleplerine uygun nitelikte personel bulmak için bu noktaya da başvuruda bulunabilecek.